Akademia Rodzica Nastolatka – jesień 2022 (2)

Dawka wiedzy
Wskazówka

Nastolatki, w okresie dojrzewania, odkrywają nowe zdolności intelektualne. Rozwija się ich mózg, a co za tym idzie coraz lepiej radzą sobie z myśleniem abstrakcyjnym i przyczynowo – skutkowym. Dzięki temu mogą brać udział w dyskusjach i wymieniać się argumentami. Pozwól nastolatkowi ćwiczyć z Tobą nowe umięjętności. Pytaj o jego zdanie, dyskutuj, pozwól argumentować. Dowiaduj się, co nastolatek sądzi o różnych sprawach – co mu się podoba, a co nie. Dzięki temu młodzi ludzie budują swoją opinię na różne tematy oraz ćwiczą korzystanie ze swojego rozumu.

Ćwiczenie

Usiądź wygodnie, weź głębszy oddech i pomyśl o swoim rodzicielstwie. O tym jak ono się zaczęło i o tym jak to było gdy dzieci były małe. Pomyśl o różnych przyjemnych wydarzeniach, i o tym co było wyzwaniem. O różnych radościach i troskach, które Ci towarzyszyły. A teraz pomyśl o sobie. Skup się na tym za co możesz być sobie wdzięczny/a. Za cho chciałbyś/abyś sobie podziękować. Zostań przez chwilę z tą wdzięcznością do siebie. Jeśli chcesz opowiedz o tym komuś bliskiemu.

Książka na ten tydzień

Orkan. Depresja – Ewa Nowak

“Szesnastoletni Borys Orkan cierpi na depresję. Środowisko, w którym żyje, dostarcza chłopcu wiele miłości i cierpienia – jak to w życiu. Choroba sprawia, że chłopiec zaczyna widzieć swoje życie jedynie jako pasmo niekończącej się udręki. Samobójcza śmierć sąsiada i toksyczna znajomość z poznanym na oddziale psychiatrycznym Miszą prowadzą Borysa do fascynacji samobójstwem. Otoczony rodziną, znajomymi i serdeczną miłością dziewczyny, Borys odpycha wszystkich i z wolna pogrąża się w samotności.”.

Inspiracje

Szkoła bez emocji. Szkoła bez emocji. O zaniedbaniach w sferze rozwoju psychoemocjonalnego uczniów i kilku marzeniach – ngo.pl

Tu i teraz. Obecność w życiu przynosi ukojenie – Zwierciadło

Dziecko wykorzystane seksualnie – wykład Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Do schools kill creatyvity – Sir Ken Robinson – TedTalk

Do zobaczenia za tydzień!

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Your-next-adventure-on-yellow-background-Banner-Landscape-1024x512.jpg
Dawka wiedzy
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ooooo-1024x683.jpg

Obejrzyj w YouTube

Wskazówka

Towarzysz nastolatkowi w przeżywaniu uczuć. Gdy jest smutny, boi się lub złości potrzebuje, żeby ktoś był blisko. Nastolatki bardzo intensywnie przeżywają uczucia. Czasami tych uczuć jest dużo, że potrzebują drugiej osoby, która przeżywa razem z nimi. Z reguły niewiele trzeba nic robić. Nie musisz od razu szukać rozwiązań albo nówić nastolatkowi, że wcale nie jest tak źle. Bądź przy nim, zapytaj co się stało, pozwól się wyzłoscić, wypłakać albo poprostu opowiedzieć o tym co go spotkało. Na koniec zapytaj czy potrzebuje Twojej rady albo pomocy.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie ee-1024x256.jpg
Ćwiczenie

Usiądź wygodnie, weź głębszy oddech i pomyśl o tym, jak to jest ze złością w Twoim domu. Czy takie uczucie, pojawia się w życiu codziennym Twojej rodziny. Zastanów się nad tym jak domownicy przeżywają i wyrażają złość. W jaki sposób osoby wyrażają złość? Czy mówią o niej, czy może raczej trzymają w sobie? Czego na temat złości uczy się nastolatek? W tym tygodniu bądź obserwatorem złości swojej i innych domowników. A może poszukasz nowych dróg radzenia sobie ze złością? Zrób listę zdrowych i bezpiecznych dla Ciebie sposobów wyrażania złości.

Książka na ten tydzień

Młodość. Wyznania nastolatków – Lisa Aisato, Linn Skåber

“Wyrazisty, przejmujący i prawdziwy głos nastolatków spisany przez Linn Skåber, z niezwykłymi ilustracjami Lisy Aisato. Nie sposób przejść obok niego obojętnie, bez względu na to, czy mieszkasz w Oslo, czy w Rzeszowie. To głośne YA, które pomoże ci być sobą. A jeśli jesteś już za stary, sprawi, że lepiej zrozumiesz swoje nastoletnie dziecko, sąsiada, ucznia”.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Your-next-adventure-on-yellow-background-Banner-Landscape-72%C3%9718-in-1024x256.jpg
Inspiracje

“Wymyślasz, taka sytuacja nigdy nie miała miejsca”. Gaslighting.

Przemoc rówieśnicza – wsparcie psychoterapeutyczne dzieci i nastolatków (podcast)

Nowe ojcostwo – jacy są ojcowie XXI wieku?

Czy mam depresję? Jakie są objawy depresji i jak przebiega jej leczenie?

Do zobaczenia za tydzień!

Dawka wiedzy
Wskazówka

A Ty jak często sprawdzasz librusa? Nastolatki, tak samo potrzebują naszego zainteresowania ich szkolnymi sprawami, jak i samodzielności w realizowaniu zadań edukacyjnych. Pamiętaj, że to oni mają odpowiedzialność za swoje oceny. Nie musisz brać tego na siebie! Zostaw nastolatkowi przestrzeń do dbania o szkolne obowiązki. Bądź blisko i interesuj się tym, czego się uczy. Oferuj wsparcie jeśli, nastolatek mówi, że z czymś sobie nie radzi. Możesz zapytać go, czy potrzebuję mniej, czy może więcej Twojego zaangażowania. Zamiast komentować ocenę – zapytaj, jak sam nastolatek się z nią ma.

Ćwiczenie

Usiądź wygodnie, weź głębszy oddech i pomyśl o tym co wiesz o swoim nastolatku. Zastanów się czy znasz jego przyjaciół, wiesz w jakie gra gry, jakiej muzyki słucha i jakie filmy ogląda. Co go wzrusza, a co złości. Co sądzie o klimacie, czy interesuje się polityką, sztuką czy może czymś zupełnie innym? W tym tygodniu zaciekaw się, tym co pasjonuje Twojego nastolatka. Może wybierzesz rzecz, o której sam niewiele wiesz. To wspaniała okazja, żeby nauczyć się czegoś nowego! Spędź trochę czasu z nastolatkiem na poznawaniu tej nowej dla siebie rzeczy. Ciekaw się, dopytuj, ucz od swojego dziecka. Może opowie Ci coś co sam wie, albo pokaże gre, film lub obraz, którym się ciekawi.

Książka na ten tydzień

W pułapce myśli. Dla nastolatków – Ann Bailey, Joseph Ciarrochi  i inni.

“Jedna z najlepszych książek samopomocowych ostatnich lat stanowi doskonałe połączenie wyników najnowszych badań z niezwykle skutecznymi i praktycznymi poradami do wykorzystania od zaraz. W pułapce myśli – dla nastolatków to publikacja, która stanowi nawiązanie do bestsellera W pułapce myśli – tym razem została skierowana do młodych ludzi. To wyczerpujący poradnik, który wyróżnia lekki i bezpośredni język, a zawarte w nim przykłady, wskazówki i ćwiczenia odpowiadają problemom i wyzwaniom, przed jakimi stają młodzi ludzie”.

Inspiracje

Zaburzenia psychosomatyczne – jak stres wpływa na organizm? (podcast) – SWPS

A gdyby tak zostać przyjacielem samego siebie? – Nastoletni Azyl

10 przyczyn depresji dzieci i młodzieży według Wojciecha Eichelbergera – Designalive

Czy potrafisz pielęgnować kontakt ze swoimi zmysłami? – Zwierciadło

Do zobaczenia za tydzień!

1234

Webinar
Wskazówka

Dojrzewanie to proces, który potrzebuje dużo energii. To dlatego nastolatki tak często są zmęczone. Pomyśl sobie ile razy Tobie, zdarza się czuć zmęczenie po całym dniu pracy. Organizm nastolatków, poza radzeniem sobie z wyzwaniami dla codziennego, musi jeszcze sprostań zadaniom dojrzewania. Ciała młodych ludzi rosną, mięśnie rozwijają się, a w mózgu zachodzą szybkie i liczne zmiany. To wszystko powoduje, że często narzekają oni na zmęczenie i szukają okazji do odpoczynku.

Otocz troską nastoletnie zmęczenie. Pytaj o jego powody i zachęcaj do dbania o siebie i odpoczynku. Możesz też dzielić się swoimi sposobami na relaks.

Ćwiczenie

Usiądź wygodnie, weź głębszy oddech i pomyśl o tym, co lubisz w swoim nastolatku. Może jest to jakaś cecha, zachowanie albo umiejętność, którą doceniasz. Gdy myślimy o nastolatkach, zdaża nam skupiać się na tym co trudne i nieprzyjemne w kontakcie z nimi. Spróbuj w tym tygodniu powiedzieć nastolatkowi przynajmniej o jednej rzeczy, którą w nim lubisz lub cenisz.

Książka na ten tydzień

Burza w mózgu nastolatka – Daniel J. Siegel

“Neuropsycholog Daniel Siegel rozprawia się z mitami na temat dorastania i nastolatków. Twierdzi, że zmiany, jakie wtedy zachodzą mają niewiele wspólnego z szalejącymi hormonami, lecz wynikają przede wszystkim z procesów przebudowy mózgu i tworzenia się nowych połączeń. Ten okres od dwunastego do dwudziestego czwartego roku życia decyduje o tym, kim staniemy się w przyszłości”.

Inspiracje

Pierwsza wizyta u psychiatry – Nastoletni Azyl

Seks wśród nastolatków (podcast)

Dzieciństwo na świeżym powietrzu gwarantuje zdrowie psychiczne w dorosłości? Przyroda zmienia budowę mózgu – National Geographic

Transpłciowość – co to jest i jak ją zrozumieć? Rozmowa z dr Alicją Długołęcką – Zwierciadło

Do zobaczenia za tydzień!

Strona 1