test

Tydzien1

Dawka wiedzy
Wskazówka

Nastolatki potrzebują obecności rodziców, w ważnych dla siebie obszarach życia. Szkoła, rówieśnicy, imprezy, zakochania, związki, ciało, seks, dojrzewanie i wiele innych spraw, to codzienne tematy wielu młodych ludzi. Szkoda ich unikać, z obawy przed niewiedzą lub wstydem, Próbuj rozmawiać ze swoim nastolatkiem o tych sprawach. Zamiast prawić morały i doradzać, zaciekawiaj się i dopytuj, co nastolatek o tym myśli oraz co myślę jego znajomi. Możesz też podsunąć mu pomocną książkę albo artykuł, a potem zachęcić do wyrażenia opinii.

Ćwiczenie

W tym tygodniu przyjrzyj się temu, w jaki sposób korzysta się z ekranów w Twoim domu. Zacznij od tego kiedy i w jakich sytuacjach Ty używasz telefonu lub komputera. Potem pomyśl o innych. Komu i w jakich sytuacjach towarzyszą ekrany? Czy zawsze jest to konieczne? Zastanów się co innego moglibyście robić lub o czym rozmawiać, gdyby nie korzystanie z elektroniki. Może zdecydujesz się zaproponować sobie i innym domowe zasady reklamowe. Więcej o nich przeczytasz tutaj…

Książka na ten tydzień

Strefa napięć. Historia naturalna konfliktu z nastolatkiem – Marek Kaczmarzyk.

“Dlaczego nasze relacje z nastolatkami bywają tak napięte? Skąd bierze się wrażenie, że zawodzimy jako rodzice, nauczyciele czy wychowawcy? Czy możemy uniknąć konfliktu pokoleń? Co się dzieje w mózgu nastolatka? Czy potrzebujemy nowej edukacji?

W tej książce Marek Kaczmarzyk oferuje nowe spojrzenie na nasze domowe i szkolne „strefy napięć”. Przygląda się im z perspektywy współczesnej neurobiologii, która wyjaśnia wiele spośród wcześniej niezrozumiałych zjawisk towarzyszących dorastaniu i relacjom między bliskimi sobie ludźmi.

“.

Inspiracje

Depresję można i trzeba leczyć. Rozmowa z psychiatrą i psychoterapeutą – Zwierciadło

Te dzieci nie funkcjonują bez kontroli”. Jak się objawia dziecięcy pracoholizm – Hello Mama

Trauma transgeneracyjna – dziedziczone cierpienie- Zwierciadło

Ból bullyingu – mity, hity i kity (podcast) – Stefa Psyche SWPS

To już koniec tej edycji programu Akademia Rodzica Nastolatka.

Dziękujemy za Twój udział. Możesz jeszcze korzystać z naszych materiałów przez 2 miesiące.

Do zobaczenia!